کتاب
جست‌وجوی پیشرفته
  ناشر
   پدیدآورندگان
    %10
    این کتاب را خوانده‌ام.
    17
    این کتاب را می‌خواهم بخوانم.
    29

    ما

    0 (0)
    قیمت:
    395,000 تومان 355,500 تومان

    مشخصات کتاب ما

    ناشر
    تعداد صفحات
    419 صفحه
    شابک
    9786226863483
    سال انتشار
    1401
    نوبت چاپ
    8
    قطع
    پالتویی
    جلد
    شومیز

    دربارۀ کتاب ما

    «ما» رمانی خلاقانه و سرشار از ابهام‌های لغوی عامدانه و قصد و غرض‌های سیاسی زیرکانه است، داستانی علمی تخیلی است که وقایعش قرن‌ها بعد در آینده اتفاق می‌افتد. داستان در قالب دفتر خاطرات و به قلم مهندسی به نام 503-D نوشته شده است که بناست نویسنده شود. قهرمان «ما» در تلاشی غیرمنطقی برای خوشایند مقامات، اعترافی شخصی می‌نویسد. او مدیر طراحی سفینه‌ای عظیم است. بناست که لاف و گزاف ادبی او به کمک طرح و برنامه‌های رژیمی بیاید که برایش کار می‌کند؛ طرح و برنامه‌هایی برای حمله به سایر سیاره‌ها و شست‌وشوی مغزی ساکنان آنها. راوی ما وقتی بالاخره می‌تواند منویات پرشور و حرارت و راز دل و جانش را روی کاغذ بیاورد، کاشف به عمل می‌آید که به خاطره‌نویسی علاقه‌مند است. اشتیاق سوزانش به بیان ادبی کافی است تا کاروبارش را تباه کند.
    رمان «ما»یکی از نخستین تلاش‌ها برای نوشتن دربارۀ آینده است و از منظر کسی که در آینده به دنیا آمده روایت می‌شود. وقتی زامیاتین این متن پیشگویانه را به رشتۀ تحریر درآورد، اصطلاح «علمی‌تخیلی» هنوز ساخته نشده بود. با این‌همه این اثر نمونۀ بارز اثری علمی‌تخیلی است. همۀ مضامین و استعاره‌های علمی‌تخیلی را در خود دارد، مضامین و استعاره‌هایی که وقتی زامیاتین خلقشان کرد کاملاً تازگی داشتند: شهرهای بی‌منفذ و مهروموم‌شده، غذای شیمیایی، اونیفورم برای هردو جنس، مسافرت‌های پرهیاهو با فضاپیماهای غول‌پیکر، دستکاری ذهن از طریق جراحی مغز... . صدالبته این‌ها امروز اموری پیش‌پاافتاده‌اند: اما دهه‌ها تلاش و ممارست هنرمندانی کوچک‌تر اینها را به اموری پیش‌پاافتاده بدل کرده است.

    مرضیه محمودی
    1401/10/28
    خوبه
    نظر خود را بنویسید:
    امتیاز شما به این کتاب
    ثبت نظر
    از بلاگ نهنگ دربارۀ کتاب

    معرفی رمان «ما» اثر یوگنی زامیاتین از دیدگاه جورج اورول

    رمان «ما» نوشتۀ یوگنی زامیاتین نویسندۀ روس است. زامیاتین این رمان را در سال 1923 نوشته است. جورج اورول نویسندۀ انگلیسی پس از خواندن این رمان مقاله‌ای در بررسی آن نوشت که در چهارم ژانویۀ 1946 در نشریۀ «تریبیون» منتشر شد.
    سایر آثار یوگنی زامیاتین