کتاب
جستجوی پیشرفته
  ناشر
   پدیدآورندگان
    0
    (0) رای
    این کتاب را خوانده‌ام.
    0
    این کتاب را می‌خواهم بخوانم.
    0

    از نفس افتاده

    فیلمنامه
    قیمت:
    14,000 تومان

    مشخصات کتاب از نفس افتاده

    تعداد صفحات
    184 صفحه
    شابک
    9789644486494
    سال انتشار
    1395
    قطع
    رقعی
    جلد
    شومیز

    دربارۀ کتاب

    کتاب " از نفس افتاده " فیلمنامه‌ای از "ژان‌لوک گدار" است. این کتاب را "ونداد الوندی‌پور" به فارسی ترجمه کرده است. "ژان‌لوک گدار" کارگردان، فیلمنامه‌نویس و منتقد سینمایی فرانسوی‌ سوئدی‌تبار است. او در دهه‌ی شصت میلادی از پیشوایان موج نوی فرانسه بود. به زعم بسیاری او برترین و تأثیر‌گذارترین فیلم‌ساز دوران پساجنگ است. گدار فعالیتش را به‌عنوان منتقد سینمایی شروع کرد. او در نشریه‌ی کایه دو سینما که از مهم‌ترین مجلات سینمایی آن زمان بود، به جریان اصلی سینمای فرانسه، که سنت کیفیت را مقدم بر نوآوری و خلاقیت می‌دانست، اعتراض کرد. پس از مدتی تصمیم گرفت اعتراضاتش محدود به مقاله نباشد و خودش دست‌به‌کار شود.

    فیلم " از نفس افتاده " نخستین فیلم بلند و درکل ششمین فیلم گدار است. گدار فیلمنامه‌ی " از نفس افتاده " را براساس طرحی کوتاه از فرانسوا تروفو نوشت. یک سرمایه‌گذار این طرح را پسندید و بودجه‌ی موردنیاز فیلم را تهیه کرد و به گدار برای ساخت فیلم آزادی کامل داد. داستان این فیلمنامه حول محور میشل پوکارد می‌چرخد. او ماشینی را ربوده و پلیسی را که تعقیبش می‌کرد، به قتل رسانده است. پوکارد سوار بر ماشین دزدی نزد دوست‌دختر سابقش می‌رود تا رابطه‌شان را از نو بسازد.

    پیش از اکران این فیلم برخی پیش‌بینی کردند که این فیلم بدترین فیلم تاریخ فرانسه خواهد شد؛ اما درنهایت کاملاً برعکس این پیش‌بینی اتفاق افتاد. این فیلم یکی از شاهکارهای سینمای جهان محسوب می‌شود. فیلم از نفس افتاده در اکران اولیه بیش از دومیلیون بیننده داشت و موفق به کسب جایزه‌ی خرس نقره‌ای برای بهترین کارگردانی در جشنواره‌ی برلین شد. این فیلم با بودجه‌ی ناچیزی تولید شد و یکی از بنیان‌های موج نوی فرانسه است. مطالعه‌ی این فیلمنامه به درک موج نوی فرانسه کمک می‌کند.

    نظر خود را بنویسید:
    امتیاز شما به این محصول
    ثبت نظر