کتاب
جست‌وجوی پیشرفته
  ناشر
   پدیدآورندگان
    این کتاب را خوانده‌ام.
    0
    این کتاب را می‌خواهم بخوانم.
    0

    ایران بین دو انقلاب

    از مشروطه تا انقلاب اسلامی
    قیمت:
    125,000 تومان

    مشخصات کتاب ایران بین دو انقلاب

    ناشر
    تعداد صفحات
    572 صفحه
    شابک
    9789643053895
    سال انتشار
    1399
    نوبت چاپ
    24
    قطع
    وزیری
    جلد
    شومیز

    دربارۀ کتاب ایران بین دو انقلاب

    این کتاب پژوهشی جامـع در تاریخ معاصر ایران است که از حیث جامعیت، روش آکادمیک تحقیق، و وسعت اطلاعات و منابع در میان آثـار مشـابه خود کم‌نظیـر است. در این پژوهش ضمن گزارش مستند رویدادها و تحولات سیاسی دوره‌ی بین زوال قاجاریه و انقراض پهلوی، مبانی اجتماعـی سیاسـت در ایران بررسی و تحلیل شـده، نقش عوامل اجتماعی و اقتصادی در تحولات و حرکات سیاسی و ریشه‌هـای قومی و طبقاتی جنبش‌ها و گرایش‌های مختلف سیاسی ایران نشان داده شده است.
    کتاب به سه بخـش اصلی تقسیـم شـده است. در بخش نخست با بررسی اوضـاع ایران در اواخر عصر قاجار و شرح وقایع و تحولات دوران انقلاب مشروطه و حکومت رضاشاه، زمینه‌ای تـاریخـی بـرای درک ایران نو فـراهم می‌شـود. در بخـش دوم زمینه‌ی اجتماعی ماجراهای سیاسی بین سقوط استبداد رضاشاه و ظهور استبداد محمدرضاشاه بررسی و تحلیل می‌شود. بخش سوم بررسی ایران معاصر است و به شرح برنامه‌هـای اجتماعـی و اقتصـادی محمدرضا پهلـوی، تشـدید تنش‌های اجتماعی ناشـی از آن برنامه‌هـا، و سرانجـام بروز انقلاب اسلامی می‌پردازد.
    آنچه به ایران بین دو انقلاب امتیاز و ویژگی می‌بخشـد بهره‌جویی آن از منابـع گسترده و وسیعـی است که بسیـاری از آن‌ها پیـش از این بررسـی نشده بـود؛ و نیز گـردآوری و ارائه‌ی اطلاعاتی که از دید جامعه‌شناختی ارزش تحلیلی بسیار دارند.

    نظر خود را بنویسید:
    امتیاز شما به این کتاب
    ثبت نظر
    سایر آثار یرواند آبراهامیان

    کتاب‌های مرتبط با کتاب ایران بین دو انقلاب