کتاب
جستجوی پیشرفته
  ناشر
   پدیدآورندگان
    0
    (0) رای
    این کتاب را خوانده‌ام.
    0
    این کتاب را می‌خواهم بخوانم.
    0

    بوطیقای نثر

    همراه با جستارهایی نو در باب حکایت
    قیمت:
    32,000 تومان 28,800 تومان

    مشخصات کتاب بوطیقای نثر

    تعداد صفحات
    264 صفحه
    شابک
    9789644487781
    سال انتشار
    1397
    قطع
    رقعی
    جلد
    شومیز

    دربارۀ کتاب

    کتاب " بوطیقای نثر " (همراه با جستارهایی نو در باب حکایت) اثر "تزوتان تودوروف" و ترجمه‌ی "کتایون شهپرراد" است. واژه‌ی بوطیقا در حوزه‌ی نقد ادبی مأنوس و شناخته‌شده است. قدمت این واژه به کتاب بوطیقا، اثر بی‌نظیر ارسطو می‌رسد. ارسطو ۲۵۰۰ سال پیش یعنی در سال ۳۳۰ پیش از میلاد، کتابی به این نام نگاشته که اکنون ترجمه‌های متعددی از آن در دسترس علاقه‌مندان قرار دارد. اما اهل ادب و فرهنگ کشور تاکنون سیر تحول این کلمه را از دوران ارسطو تا حال دنبال نکرده‌اند. کتاب بوطیقای نثر (همراه با جستارهایی نو در باب حکایت) برای کسانی که به مقوله‌ی بوطیقا علاقه‌مندند مفید است.

    "تزوتان تودوروف"، زبان‌شناس، نشانه‌شناس و متخصص تاریخ تفکر که یکی از پایه‌گذاران بوطیقای نوین است، در ده فصل زیر عناوین «گونه‌شناسی رمان پلیسی»، «حکایت بدوی: اودیسه»، «حکایت ـ مردمان: هزار‌ویک شب»، «دستور زبان حکایت در دکامرون»، «در جست‌وجوی حکایت: جام گرال»، «راز حکایت: هنری جیمز»، «دگرگونی‌های روایی»، «بازی دیگربودگی: یادداشت‌های یک زیرزمینی»، «شناختن خلاء: قلب ظلمات» و «خواندن یعنی ساختن» به بررسی آثار گوناگون در اعصار مختلف می‌پردازد.

    خوانندگان در حین مطالعه‌ی کتاب درمی‌یابند بوطیقا و دغدغه‌های آن به دوران ارسطو محدود نشده و در دهه‌ی هفتاد میلادی به عنوان ابزاری بااهمیت در بررسی آثار ادبی مطرح بوده است. نویسنده در این کتاب، بر‌خلاف نقدهای دانشگاهی یا هرمنوتیک، هر بار داده‌ای را که منتقدان درباره‌اش اتفاق‌نظر داشتند و در درستی‌اش تردید نداشتند، مبنای کار قرار می‌دهد، آن را زیر سؤال می‌برد و در نهایت با استفاده از ابزارهای نوین تحلیل گفتمان، نادرستی این باور را اثبات می‌کند.

    نظر خود را بنویسید:
    امتیاز شما به این محصول
    ثبت نظر

    کتاب‌های پیشنهادی