کتاب
جست‌وجوی پیشرفته
  ناشر
   پدیدآورندگان
    این کتاب را خوانده‌ام.
    0
    این کتاب را می‌خواهم بخوانم.
    0

    تاریخ نقد جدید (جلد پنجم)

    0 (0)
    قیمت:
    185,000 تومان

    مشخصات کتاب تاریخ نقد جدید (جلد پنجم)

    تعداد صفحات
    550 صفحه
    شابک
    9789644480058
    سال انتشار
    1383
    نوبت چاپ
    1
    قطع
    وزیری
    جلد
    گالینگور

    دربارۀ کتاب تاریخ نقد جدید (جلد پنجم)

    کتاب " تاریخ نقد جدید "، جلد پنجم اثر "رنه وِلک"، متفکر و منتقد ادبی آمریکایی ـ چک در قرن بیستم است. کتاب‌های مجموعه‌ی هشت‌جلدی تاریخ نقد جدید را "سعید ارباب شیرانی" به فارسی برگردانده است. جلد پنجم این کتاب با نقد در نیمه‌ی نخست قرن بیستم و سمبولیسم در انگلستان آغار می‌شود و درواقع تمرکز اصلی این جلد بر نقد انگلیسی و تمرکز جلد بعدی یعنی ششم بر نقد آمریکایی است که در یک جهت جدا از منتقدان دیگر کشورهای اروپایی گام‌های بزرگی برداشتند. نقد مارکسیستی در این کشورها پا گرفته بود و تأثیر فروید در گرایش منتقدان به تحلیل روانی واضح بود. بعد از سمبولیسم نویسنده به منتقدان دانشگاهی همچون والتر رالی، سپس به تسلط گروه بلومزبری و ظهور رمانتیک‌های جدید می‌پردازد و در نهایت کتاب با بررسی آرای ویلیام امپسن به پایان می‌رسد.

    "رنه ولک" یکی از برجسته‌ترین منتقدان ادبی (1995-1903) برخاسته از مکتب زبان‌شناسی و متن‌شناسی پراگ بود. این مورخ ادبی در اوایل جنگ جهانی دوم به آمریکا مهاجرت کرد و مطالعات خود را تا آخر عمر در این کشور ادامه داد. ولک آثار بسیاری دارد؛ اما شاهکار او مجموعه‌ی هشت‌جلدی نقد جدید است که در آن نظریه‌های نقد را از 1750 تا 1950 بررسی، تحلیل و ثبت می‌کند. برای او نقد هم داوری درباره‌ی آثار و نویسندگان و به عبارت دیگر نقد حکمی و عملی است و هم اصل و اساس ادبیات، نظریه‌ی ادبی، خاستگاه و نقش و تأثیر آن در زندگی و تمدن بشری مدنظر است.

    بریده‌ای از کتاب:

    «به این ترتیب سه نوع نمادپردازی وجود دارد: تلویحی، ساخت ارادی و اختیاری، و تنها شیوه‌ی راستین نمادپردازی که عبارت است از کشف یا مکاشفه‌ی دنیای ملکوتی. اما از بخت خوش نقد، ییتس توانست در چارچوب این بحث، مسائل انتقادی بسیاری را مطرح کند و در همه‌ی موارد در سازگار ساختن اضداد با یکدیگر کوشا بود.»

    نظر خود را بنویسید:
    امتیاز شما به این کتاب
    ثبت نظر

    کتاب‌های مرتبط با کتاب تاریخ نقد جدید (جلد پنجم)